O ASTE PRODUKTY BRANŻE WARTO WIEDZIEĆ KONTAKT

Andrzej Stelmasiewicz - laureatem nagrody Darczyńca Roku 2014
zapytaj o produkt
Z przyjemnością informujemy, że Andrzej Stelmasiewicz - Prezes Zarządu ASTE Sp. z o.o. i Fundacji Wspólnota Gdańska został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego w kategorii Darczyńca Roku 2014. Gratulujemy! I zachęcamy wszystkich do działania na rzecz innych oraz lokalnych społeczności.

więcej informacji oraz zdjęć na stronie miasta Gdańsk




Gdański Darczyńca Roku: Andrzej Stelmasiewicz

Z wykształcenia biolog specjalizujący się w fizjologii mózgu. Z natury i praktyki - przedsiębiorca. Z pasji – innowator i animator kultury. W roku 2005 obudził się w nim duch obywatelski, co doprowadziło do założenia Fundacji Wspólnota Gdańska, jednej z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych w Gdańsku.

Jest (wszystkie funkcje pełni nieodpłatnie):

  • Prezesem Zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska
  • Członkiem Rady Kultury Gdańska
  • Członkiem Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych
  • Członkiem Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
  • Członkiem Rady Programowej Strategii Rozwoju Gdańska 2030 Plus
  • Członkiem Komitetu Wiedzy Gedanopedii
  • Członkiem Stowarzyszenia SUM

a także

  • Członkiem Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Interoperacyjności i Rozwoju Transportu Szynowego w Warszawie

Andrzej Stelmasiewicz finansował działania Fundacji Wspólnota Gdańska oraz wspierał działania innych organizacji pozarządowych za pośrednictwem swojej firmy ASTE Sp. z o.o. (90% udziałów). Tylko w ub roku kwota przekazana przez Andrzeja Stelmasiewicza na rzecz Fundacji Wspólnota gdańska to 1 mln 350 tys. zł. Kwoty te zostały spożytkowane m.in. na realizację projektów Fundacji Wspólnota Gdańska oraz innych organizacji pozarządowych:

  1. Akademia Gdańskich Lwiątek (od 2007). Projekt edukacyjny skierowany do dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Corocznie obejmuje 6000 – 7000 dzieci. W ramach projektu dzieci odwiedzają gdańskie, sopockie i gdyńskie muzea i inne placówki kultury. W 1, klasie dzieci otrzymują (nieodpłatnie) kolorowe Indeksy Gdańskiego Lwiątka. Na zakończenie każdego roku szkolnego otrzymują dyplomy i przypinki oraz są zapraszane (bezpłatnie) na Koncerty Finałowe do ERGO ARENY (występowali, m.in. Majka Jeżowska, zespół Fasolki, Grupa MoCarta, zespół Killersi);
  2. Gdańska Akademia Przedszkolaków (od 2014). Projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i z klas „0” szkół podstawowych. W ramach tego projektu dzieci uczą się śpiewać piosenki o Gdańsku i biorą udział w przeglądzie „Przedszkolaki śpiewają o Gdańsku”.
  3. Festiwal Form Przestrzennych ROZDROŻA WOLNOŚCI (od 2009). W ramach Festiwalu odbywa się międzynarodowy konkurs na formę przestrzenną inspirowaną hasłem Rozdroża Wolności. Nagrodzone projekty są realizowane w przestrzeni publicznej Gdańska, zwykle w Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana. Są także organizowane imprezy towarzyszące, m.in. Akcja Literacka BEZ CENZURY skupiająca środowisko literackie Trójmiasta;
  4. Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną (od 2008). Konkurs jest organizowany we współpracy z Klubem Wyspa Skarbów GAK. W każdej edycji uczestniczy ponad 100 artystów z całego świata, m.in. z Argentyny, Chin, Japonii i wielu krajów europejskich. Po rozstrzygnięciu konkursu jest organizowana wystawa, która po swojej premierze w Gdańsku odwiedza różne placówki kultury w Województwie Pomorskim.
  5. Oliwska Akademia Sztuki (od 2012). W ramach Akademii odbywają się wykłady, warsztaty i spotkania na terenie Galerii Sztuki Warzywniak i placówek partnerskich dla młodzież, osób dorosłych i seniorów. Na Akademii działają Wydziały: Sztuk Plastycznych, Kaligrafii i Typografii, Robót Ręcznych, Literatury, Sztuki Ogrodniczej i Florystyki oraz Oliwistyki. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. W roku 2013 w zajęciach wzięło udział około 500 osób;
  6. Galeria Sztuki Warzywniak (od 2011). Jedna z najbardziej aktywnych placówek wystawienniczych w Gdańsku. Rocznie organizuje przeciętnie 20 wystaw artystów z Trójmiasta, z Polski i z zagranicy. W październiku swoje prace prezentują uczniowie szkół z Oliwy („Talenty z Oliwy”).
  7. Galeria Jednego Dzieła (od 2010). Wystawy odbywają się na terenie Gazowni Gdańskiej PGNiG. Projekt jest realizacją hasła „Sztuka chce do ludzi”. Idea polega na tym, by prezentować dzieła sztuki osobom, które nie odwiedzają galerii sztuki ani muzeów, w miejscach do których przychodzą z prozaicznych powodów – w Gazowni Gdańskiej dokonują opłat za gaz. W ramach tego projektu zorganizowano już 31 wystaw
  8. Wystawy prac gdańskich twórców w przestrzeniach biznesowych (2014): Adriana Majdzińska / Czesław Podleśny w AMBER EXPO, Adriana Majdzińska / Czesław Podleśny w OFFICE ISLAND, w planie na 2015: Beata Cedrzyńska w AMBER EXPO
  9. Wystawy prac gdańskich twórców za granicą (2013, 2014) Fundacja zorganizowała wystawy prac ponad 20 gdańskich rzeźbiarzy, malarzy i grafików w Hiszpanii (Reus, Banyoles, Saragossa, Mollerusa, Castillo d’Empuries).
  10. Centrum e66 (od 2008 do 2014). W poprzemysłowej hali użyczonej przez Prezydenta Gdańska Fundacja udostępniała przestrzeń twórczą ponad 20 młodym artystom – zdolnym absolwentom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, których nie było stać na wynajęcie pracowni na rynku komercyjnym.
  11. Działania integracyjne w Oliwie (od 2012). Cykl działań plenerowych realizowanych na ulicach i placach Gdańska Oliwy, m.in.:
  • WIGILIA OLIWSKA (2012, 2013, 2014) wspólnie z lokalną społecznością. Szczególną atrakcją są szopki z lodu (2013) i z piasku (2014)
  • Święto Dzielnicy VIVA OLIVA (2012,2013,2014), w którym aktywnie uczestniczy kilkudziesięciu (sic) partnerów z Oliwy (placówki edukacyjne, artyści, rzemieślnicy, firmy, placówki zdrowia, itp.). Odbywają się koncerty i prezentacje na scenie. Kilkaset osób bierze udział w Korowodzie Oliwskim – wielkim, barwnym przemarszu Oliwian ulicami ich dzielnicy.
  • Światowy Dzień Książki (2014) wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku
  • Gdańskie Dni Sąsiadów (2012, 2013, 2014) wspólnie z IKM
  • Urodziny Galerii Sztuki Warzywniak. (2012, 2013, 2014)
  • Urodziny Królowej Niderlandów (2013) wspólnie z panią Magdaleną Pramfelt, Konsul Honorową Królestwa Niderlandów w Gdańsku

W przeszłości Fundacja była organizatorem, m.in.:

  • Festiwalu Gdańskich Lwów – 2007, 2008;
  • Gdańskiego Festiwalu Rzeźby z Piasku – 2007, 2008, 2009, 2010;
  • Festiwalu Sztuki Tutejszej TUTART – 2008, 2009, 2010;
  • Plażowego Domu Kultury (2008, 2009, 2010).
  • Plenerów Rzeźby z Kamieni Kaszubskich (2007, 2008, 2009, 2010) oraz stałych wystaw rzeźb w przestrzeni publicznej Gdańska (z plenerów z lat 2007 i 2008);